Pisałam już o 8 cechach jakie musi mieć przyjazny pracodawca(klik!). Tym razem postanowiłam przyjrzeć się rankingom najbardziej pożądanych pracodawców w Polsce, może warto zainspirować się stosowanymi w tych firmach rozwiązaniami. Kto wie, może Wasza firma wskoczy w przyszłym roku do rankingu?

Ranking Universum Global

W  2015 roku Universum Global po raz kolejny opublikował swoją listę najatrakcyjniejszych polskich pracodawców.  Ranking ten tworzony jest co roku od 2012 roku, w 2015 na podstawie opinii zebranych od 23 584 studentów i 8774 profesjonalistów.

Na czele rankingu znalazł się globalny Pracodawca-Ideał (zwyciężający w bardzo wielu rankingach) – Google. Za nim – TVN, a podium zamknęła Ikea. Ranking, wraz z podziałem na branże znajdziecie na stronie Universum (o tu!). Warto zwrócić uwagę, że w pierwszej 10 znalazły się nie tylko międzynarodowe korporacje – wysoko stoi PLL LOT, KGHM Polska Miedź a listę TOP10 zamyka Telewizja Polska.

A co na to Randstad?

Co ciekawe, podobne badanie, choć w nieco innej formie i biorąc pod uwagę inne czynniki, co rok przedstawia także Randstad. 10 marca na oficjalnej gali w Warszawie przedstawiona została lista 10 najpopularniejszych pracodawców wg tej agencji. Wyniki obliczane są na podstawie opinii 8000 Polaków na temat najatrakcyjniejszego polskiego pracodawcy. Tutaj na czele rankingu znalazła się wyróżniona przez UG KGHM Polska Miedź, za nią PLL LOT oraz Samsung Electronics, który w badaniach Universum Global znalazł się na 5 pozycji w kategorii IT.

W opinii studentów

Oczywiście co ranking to wyniki trochę inne – AIESEC Polska w swoim rankingu najbardziej pożądanych pracodawców w Polsce. Ankietę dla tej organizacji skupiającej studentów wypełniają (oczywiście) studenci,  wskazując firmę, która w ich ocenie jest najlepszym pracodawcą na polskim rynku. Odpowiadają również na pytania dotyczące ich oczekiwań i preferencji wobec przyszłej pracy. W tym zestawieniu na czele, podobnie jak w 2014 znajdują się kolejno – Google, EY (dawniej Ernst&Young) oraz PwC.

Na czym zależy pracownikom?

Na co konkretnie zwrócili uwagę ankietowani w tych badaniach? KGHM wyróżnia się stabilnością sytuacji finansowej, bezpieczeństwem zatrudnienia oraz atrakcyjnymi wynagrodzeniami i świadczeniami pracowniczymi. Ponadto badani docenili KGHM Polska Miedź za umożliwianie zachowania równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą zawodową swoich pracowników. Wśród innych wymienianych zalet była – miła atmosfera, szeroki wachlarz szkoleń, możliwość rozwoju. Oczywiście ważne było też atrakcyjne wynagrodzenie :).

Co rzuca się w oczy to oczywiście to, o czym mówią też twórcy wymienionych rankingów, że potencjalna atrakcyjność danej firmy uzależniona jest od tego, do kogo kierowane jest badanie – wieku przyszłych pracowników, etapu życia, wykształcenia. Najistotniejszym pozostaje by umieć dopasować swoją ofertę (zarówno odnośnie wynagrodzenia, jak i warunków pracy, szans rozwoju i szkoleń czy faktycznych możliwości utrzymania równowagi praca-życie) do potrzeb przyszłych pracowników. Elastyczność. Elastyczność to klucz do sukcesu. Z pewnością Google już o tym wie :).