Świadomość na temat efektywności, jaką niesie ze sobą łączenia życia zawodowego z rodzinnym rośnie z roku na rok. Unia Europejska przykłada co raz to większą wagę do jednoczenia tych dwóch, jakże istotnych aspektów naszej egzystencji. Każdy z nich jest ważny w związku z czym nie chcemy, by żaden został zaniedbany. Bardzo często połączenie ich jest jednak wyzwaniem. Jak osiągnąć tę równowagę, o której tak wszyscy mówią?

Bardzo istotną rolę w tym procesie odgrywają pracodawcy.

Europejska Ankieta Jakości Życia

Współczesne społeczeństwo żyje szybko, chce osiągać więcej i być najlepsze w każdej sferze życia. Nie chce zaniedbać pracy, ale z drugiej strony marzy o spędzaniu czasu z rodziną. Wedle Europejskiej Ankiety Jakości Życia (European Quality of Life Survey) przeprowadzonej w 2016 roku  aż 1/3 europejskich rodzin ma problem z tym, by zbalansować te dwie sfery. Powodów jest wiele, a nieprzewidywalne sytuacje w pracy i poza nią wcale nie ułatwiają sprawy. Porównując kobiety i mężczyzn wciąż to właśnie panie znajdują się w trudniejszej sytuacji. Będąc ostoją swoich rodzin i pełniąc tak istotną rolę w życiu swoich dzieci dużo gorzej jest im połączyć życie prywatne z zawodowym.

Miejsca pracy przyjazne rodzinie

Dla wielu osób temat pracy i rodziny wciąż wydaje się być trudny. I nie ma się co dziwić – obie sfery są niezwykle zajmujące i czasem ciężko je połączyć.
Jakie kroki może podjąć pracodawca, by pomóc pracownikom w tym zakresie?

Możliwości jest sporo, a wiele z nich nie kosztuje… ani złotówki. W dużej mierze stworzenie „przestrzeni” przyjaznej rodzinie polega na dawaniu pracownikom możliwości oraz wyboru.

Rozwiązania na świecie

Na całym świecie spotkać można wiele firm, które nie tylko umożliwiają, ale też wspomagają swoich pracowników w łączeniu życia zawodowego z rodzinnym. Najbardziej podstawową i oczywistą praktyką w tym zakresie są elastyczne godziny pracy czy możliwość pracy zdalnej. Z pozoru łatwe w ustanowieniu, okazuje się bardzo trudne do zrealizowania. Wymaga to zmiany kultury pracy, która najczęściej jest kreowana przez osoby na najwyższych stanowiskach. To na ile rozumieją istotność elastycznego czasu pracy przekład się później na realną możliwość korzystania z tego przez pracowników szeregowych.

Popularne jest również zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, jednak z założeniem możliwości wzięcia urlopu na czas wakacji, kiedy to szkoły są zamknięte. Kolejnym ułatwieniem jest organizacja przez firmę opieki nad pociechami jej pracowników w okresach wolnych od zajęć.

Wiele państw sięga też po nieco poważniejsze rozwiązania. W Belgii pracownik może wziąć tzw. „przerwę z karierze”, by poprawić swoją sytuację rodzinną. We Francji i Włoszech wprowadzono „prawo do rozłączenia się”, które zakłada rezygnację z komunikacji służbowej poza godzinami pracy.

Niektóre z krajów dofinansowują przedsiębiorstwa działające na ich terenie, by ułatwić im wsparcie pracowników w osiągnięcia balansu praca-rodzina. W państwach takich jak Austria czy Węgry istnieją specjalne fundusze z których firmy mogą czerpać środki na dostosowanie miejsca pracy do rodzin z dziećmi, m.in. poprzez tworzenie miejsc do zabawy bądź pokoi, gdzie matki karmiące mogą zająć się swoimi maluchami. Słowenia poszła nawet o krok dalej – jej rząd nagradza dobre praktyki w zakresie adaptacji działań prorodzinnych w firmach.

Jak to wygląda w Polsce?

Pod względem tworzenia miejsc pracy przyjaznych rodzinie Polska nie wypada najgorzej, jednak wiele jeszcze przed nami. Elastyczne godziny pracy oraz praca zdalna są już na porządku dziennym w większości przedsiębiorstw. Niestety różnie bywa z realną możliwością skorzystania z tego systemu pracy. Co raz więcej firm sięga też po praktyki ułatwiające pracę osobom posiadającym dzieci.

Bardzo popularnymi rozwiązaniem jest tworzenie przyfirmowych przedszkoli. Na rozwiązanie takie zdecydowała się m.in. AMICA, która otworzyła placówkę w swojej lokalizacji we Wronkach. Artykuł o tym rozwiązaniu mogliście przeczytać u nas już w 2016 roku – AMICA KIDS – OD KUCHNI. Z punktu widzenia rodzica istotna jest również organizacja opieki nad dziećmi w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych – chociażby wakacji – np. w ramach półkolonii bądź dni otwartych w miejscach pracy. Z tej możliwości skorzystało już wiele przedsiębiorstw, m.in. łódzka spółka Clariant czy wszystkim dobrze znany Volkswagen Financial Services. O tym jak wypowiadają się o organizowanych u siebie „wakacjach w mieście” przeczytacie w naszym ostatnim artykule – PÓŁKOLONIE DLA DZIECI – BENEFIT DLA ODWAŻNYCH.

Polscy pracodawcy zaczynają przykładać dużą wagę do jakości życia swoich pracowników oraz umożliwiać im spędzanie większej ilości czasu z rodziną. W związku z tym dużym powodzeniem cieszą się pikniki oraz różnego rodzaju eventy rodzinne, dzięki którym poczuć się można… jak w domu. Coroczne spotkania tego typu ma w swoim kalendarzu wpisane na stałe chociażby AVIVA, której piknik opisaliśmy na naszym blogu – PIKNIK PIKNIKOWI… RÓWNY 😉

Ważnym elementem jest również wsparcie rodzin, chociażby w formie powitania na świecie nowych ich członków. Idealnym rozwiązaniem są tu wyprawki dla noworodków – czy to w formie ujednoliconych paczek czy indywidualnie wybieranych przez rodziców ich elementach. W BGK od tego roku każdy pracownik, którego rodzina się powiększa otrzymuje od Banku specjalny podarunek, który zawiera szereg gadżetów przydatnych dla maluszka. Dobry start w przyszłość gwarantowany.

Okres świąteczny jeszcze bardziej sprzyja poświęcaniu czasu i uwagi rodzinie oraz bliskim. W ramach świątecznych działań work-family balance pracodawcy decydują się m.in. na organizację Mikołajek czy paczek świątecznych dla dzieci pracowników. Prym w tej kwestii wiedzie Alior Bank, który zadbał o to, by każde dziecko z jego firmy w tym szczególnym czasie otrzymało podarunek. Od czterech lat poprzez platformę prezentową realizuje projekt paczek świątecznych. Pomimo dużej ilości lokalizacji jaką dysponuje spółka żadne dziecko nie zostaje bez prezentu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat platformy zapraszamy do lektury naszej publikacji na ten temat: PLATFORMA PREZENTOWA.

Nie można również zapomnieć o aspekcie psychologicznym. Wielu pracowników nie zawsze wie jak zabrać się do tematu łączenia pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi, jednak i na to jest rozwiązanie. Szkolenia z tego zakresu bądź rozwoju kompetencji rodzicielskich coraz częściej goszczą w polskich firmach.

Mówiąc o łączeniu pracy z życiem rodzinnym nie można nie wspomnieć o urlopach rodzicielskich oraz ich podziale pomiędzy kobietę a mężczyznę. Świadomość na temat benefitów, jakie z tego tytułu płyną rośnie z roku na rok, w związku z czym co raz więcej Panów decyduje się na skorzystanie z tej możliwości. Więcej na ten temat usłyszycie w podcaście „Wspólne dzieci=wspólne obowiązki”, prowadzonym przez fundację Share The Care.

Wspólne dzieci=wspólne obowiązki [PODCAST]

Czy warto? Oczywiście!

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak ważnym czasem jest ten spędzony z rodziną. To wtedy umacniają się więzi pomiędzy jej członkami, które są tak istotnym elementem życia każdego z nas. Osiągnięcie balansu pomiędzy sferą pracy a rodziny bez wątpienia ma pozytywny wydźwięk, a korzyści z niego płynące są ogromne.

Pracownik czujący, że posiada w życiu balans jest szczęśliwszy, a przez to bardziej produktywny i zaangażowany w to, co robi. To z kolei w szerszej perspektywie skutkuje pozytywnym wpływem na wyniki osiągane przez niego oraz przez firmę. Zadowoleni ludzie, to ludzi z którymi pracuje się przyjemnie, co wpływa też na nasze samopoczucie. Warto też wspomnieć, że dzięki działaniom na rzecz work-family balance zwiększa się również udział kobiet w ogólnej sile roboczej. Z punktu widzenia ekonomii jest to istotna zmiana.

 

Stworzenie miejsca pracy przyjaznego rodzinie nie jest ani trudne ani kosztowne, a niesie ze sobą same pozytywy. Łącząc życie zawodowe z prywatnym zachowujemy balans, który daje nam poczucie życia – wartość bardzo często poszukiwaną w dzisiejszym świecie. Nie można nie wspomnieć o tym, jak dobrze wpływa on nie tylko na samego pracownika czy interes firmy, ale też na społeczeństwo jako całość. Promocja działań zwiększających świadomość na ten temat wpłynie dobrze nie tylko na dzisiejsze, ale również przyszłe pokolenia i pozwoli poprawić zaangażowanie w pracę, tym samym zwiększając korzyści ekonomiczne firmy.

 

 

Opracowano na podstawie:

„Family Friendly Workplaces” Overview of policies and initiatives in Europe