Gdy rozpoczyna się z kimś rozmowę na temat przedszkoli firmowych pierwszym, które zostaje wspomniane w rozmowie jest „Radosne Przedszkole” TVN w Warszawie. Znajduje się ono w niewielkiej odległości od siedziby firmy na warszawskim Wilanowie, w przestronnej willi przy ul. Vogla. Zostało założone w 2007 roku i od tego czasu funkcjonuje w tym samym miejscu. O pomyśle założenia przedszkola, a także sposobie jego funkcjonowania rozmawiałam z pracownicami Działu HR w TVN, Mają Krawczak i Aleksandrą Lewandowską.

piasek

– Jak to się stało, że otworzyliście swoje przedszkole? Pomysł, ponad 10 lat temu wydawał się bardzo innowacyjny.

– TVN od zawsze był liderem wdrażania w życie projektów, o których jeszcze nikt na rynku nie słyszał :). Tak jest też w obszarze HR. Pracownicy zgłaszali do nas potrzebę pomocy w opiece nad dziećmi. Powstał pomysł podpisania umowy z państwowym przedszkolem, do którego nasi pracownicy mogliby posyłać swoje pociechy. Okazało się że podpisanie umowy z przedszkolem państwowym jest nierealne, mimo prób nikt nie chciał z nami rozmawiać. Mieliśmy jednak dużo szczęścia, ponieważ mniej więcej w tym samym czasie, poprzez jednego z naszych pracowników, trafiła do nas oferta młodych ludzi, pełnych entuzjazmu i zaangażowania, którzy chcieli założyć prywatne przedszkole, ale nie mieli na to środków. Połączyliśmy więc siły (ich entuzjazm i zaangażowanie plus nasze możliwości finansowe) i sfinansowaliśmy przedsięwzięcie. Wybranie odpowiedniego budynku, było nie lada wyzwaniem. Należało go zaadaptować na potrzeby przedszkola i specyfikę pracy z dziećmi. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na willę przy Vogla, która po dziś dzień jest naszą placówką.

– Czy przeprowadziliście państwo ankietę, wśród pracowników by ocenić zapotrzebowanie na tego typu wsparcie?

– Nie musieliśmy tego robić. W naszej firmie kładziemy duży nacisk na dialog i wzajemną komunikację. Jesteśmy bardzo czujni i reagujemy na głosy pracowników, które do nas docierają, dobrze wiemy co się dzieje w firmie, jakie są nastroje i zapotrzebowanie. Kiedy dotarł do nas taki sygnał od razu odpowiedzieliśmy na niego.

– Ile czasu minęło od pomysłu do otwarcia przedszkola?

– Działo się to wszystko bardzo szybko. Wydaje mi się, że minęło zaledwie kilka miesięcy – to bardzo mało, biorąc pod uwagę, że przecieraliśmy szlaki w zakładaniu przedszkola firmowego. Osoby prowadzące przedszkole były bardzo dobrze zorganizowane, miały dużo zapału, przeszły przez wszystkie procedury urzędowe i załatwiły wszystkie niezbędne pozwolenia, co też nie było łatwe. W tamtych czasach na rynku było tylko jedno prywatne przedszkole, nikt w ogóle nie słyszał jeszcze o przedszkolu firmowym. Ale udało się. Rodzice byli bardzo zadowoleni, bo mogli uczestniczyć w planowaniu życia przedszkolnego. Tak wtedy, jak i do tej pory , bierzemy pod uwagę wymagania i preferencje rodziców dotyczące wszelkich aktywności fakultatywnych. Poza podstawowym programem realizowanym zgodnie z wytycznymi MEN, zajęć dodatkowych jest naprawdę dużo, odpowiadają bieżącym potrzebom dzieci i rodziców. W zasadzie, bez większych zmian, działa to do dzisiaj.

– Kto może korzystać z przedszkola, jak wygląda rekrutacja?

– Każda osoba zatrudniona w TVN może korzystać z placówki przedszkolnej. Przez pewien czas, w związku z dużym zapotrzebowaniem, funkcjonowała również druga placówka. Ze względów organizacyjnych umowę podpisaliśmy z innym operatorem. Z nowej placówki przedszkolnej korzystały dzieci pracowników TVN, jak również dzieci rodziców spoza naszej firmy. W tej chwili funkcjonuje jedna placówka, przy Vogla, która jest dla nas wystarczająca. Coroczna rekrutacja prowadzona jest wcześnie– przed terminem rekrutacji do przedszkoli państwowych. Wysyłamy informację do wszystkich zatrudnionych o naborze na kolejny rok przedszkolny i czekamy na zgłoszenia zainteresowanych osób. Na tej podstawie następuje przydział do grup, w zależności od liczby miejsc. Co więcej, rozumiejąc różne sytuacje życiowe, z którymi borykają się nasi pracownicy, dziecko można zapisać w trakcie roku, jeśli tylko mamy miejsce. Często przedszkole firmowe jest dla rodzica najkorzystniejsze, zarówno ze względów finansowych jak i lokalizacyjnych. Rodzice bardzo cenią sobie bliskie położenie przedszkola względem TVN- przede wszystkim dlatego, że w każdej wyjątkowej sytuacji mogą zareagować na potrzeby dziecka.

– Jak wiele dzieci korzysta z przedszkola?

– Około czterdzieściorga dzieci z TVN. Kilkoro dzieci jest spoza firmy, aby wszystkie miejsca mogły być zapełnione. Oczywiście dzieci naszych pracowników podczas rekrutacji mają pierwszeństwo. W ciągu ostatnich lat udaje nam się pogodzić liczbę chętnych z liczbą miejsc w przedszkolu. Wcześniej nie zawsze to się udawało. Ratowaliśmy się w takich sytuacjach dodatkową lokalizacją, o której wcześniej wspomniałam. W związku z największym zapotrzebowaniem na miejsca dla młodszych dzieci, mamy wydzieloną grupę przed-przedszkolną dla dzieci poniżej 3 lat. Do tej grupy zgodnie z przepisami mogą uczęszczać dzieci po ukończeniu 18 miesiąca życia.

dziewczyna

Jak wygląda kwestia finansowania przedszkola? Czy TVN partycypuje w kosztach?

– Część czesnego jest dofinansowana przez TVN – jest to stała kwota, niezależna od wysokości zarobków. Pozostałą kwotę płacą pracownicy. W czesnym ujęty jest program dydaktyczny, zajęcia dodatkowe tj. angielski, pełne wyżywienie i dodatkowe usługi jak przegląd dentystyczny czy zajęcia plastyczne.

– Jakie opinie na temat przedszkola słyszycie państwo od pracowników?

– Z tego co wiem są zadowoleni. Myślę, że gdyby było inaczej, nie byli by zainteresowani kontynuowaniem korzystania z przedszkola. Jest to bardzo dogodne rozwiązanie. Dodatkowo, to nasza Firma jest stroną kontaktującą się z przedszkolem. Pracownicy zgłaszają nam swoje problemy, koncepcje czy pytania, a my robimy wszystko, żeby na nie odpowiedzieć i znaleźć jak najkorzystniejsze rozwiązanie. Uczęszczanie do naszego przedszkola dla niektórych rodzin stało się tradycją, którą z chęcią kontynuują. Mamy kilkoro dzieci, których starsze rodzeństwo chodziło do naszego przedszkola, a teraz rodzice posyłają młodsze dzieci. Rodzice znają placówkę i wiedzą czego się spodziewać. Świadczy to o zadowoleniu i dużym zaufaniu do placówki, a także Firmy.

– Gdyby mogła Pani powiedzieć co wyróżnia państwa przedszkole?

– Program dydaktyczny, w związku z rozporządzeniami MEN, realizowany przez przedszkole jest wszędzie jednakowy. Nas wyróżnia to, że rodzice-pracownicy zarówno przy zakładaniu przedszkola, jak i obecnie, mieli i mają wpływ na to, jak przedszkole funkcjonuje. Dużą zaletą są na pewno godziny otwarcia – nasze przedszkole działa od 7:30 do 18:30, co przy charakterze pracy w mediach jest bardzo wygodne. Przedszkole, po uprzednim zgłoszeniu, prowadzi dodatkowy dyżur do godziny 20:00. Co więcej przedszkole umożliwia korzystanie z dyżurów weekendowych, bez przerwy funkcjonuje w okresie wakacyjnym, gdy często państwowe placówki są zamknięte. Atrakcyjna jest również lokalizacja w pobliżu miejsca pracy. Pamiętam opinię jednej z pracownic, dla której kluczowe było to, że może spędzić z dzieckiem więcej czasu, razem jadąc z domu do przedszkola. Poza tym, co charakterystyczne dla przedszkoli przy firmie, pracownicy mogą podpytać o placówkę koleżanki i kolegów z pracy. Taka opinia z pewnością jest najbardziej wiarygodna i przekonująca. Dodatkową atrakcją dla dzieci jest to, że w miarę chęci i zainteresowania rodziców, mogą uczestniczyć w nagraniach programów produkowanych przez TVN. Swego czasu, TVN Style emitował „Sekrety Mądrej Niani”. Program w całości był realizowany przy udziale dzieci pracowników, które w tym czasie uczęszczały do przedszkola firmowego. Każdy rodzic był wcześniej proszony o wyrażenie zgody. Dzieci uwielbiały występować przed kamerą. Z pewnością jest to doświadczenie niedostępne w innych placówkach przedszkolnych. Kto wie, może wśród tych dzieci rośnie nowa gwiazda telewizji :).

Nie da się ukryć, że najbardziej jesteśmy dumni z tego, że w przedszkolu są uśmiechnięte i szczęśliwe dzieci, które uwielbiają spędzać tam czas. Dużo rozmawiamy z naszymi pracownikami i wiemy, że niejednokrotnie dzieci zachęcając rodziców, żeby zamiast wracać do domu zostali w przedszkolu i się wspólnie pobawili. To chyba najlepsza ocena naszej placówki.

I dobre podsumowanie. Bardzo dziękuję za rozmowę.

radosne
Przedszkole na Vogla

Rozmawiałam z Mają Krawczak, szefową Zespołu Kadr, która była jedną z osób odpowiedzialnych za projekt przedszkola, a także Aleksandrą Lewandowską, specjalistą ds. benefitów, która od 2 lat zajmuje się współpracą z przedszkolem przy Vogla i kontaktami pomiędzy placówką a pracownikami.

Zobacz o czym piszę – Radosne Przedszkole