Ja w roli liderki. O moich doświadczeniach w programie Leading Women Fundacji Liderek Biznesu

Energiczna, nastawiona na cel, działająca szybko – może czasami za szybko. Mówiąca bez ogródek i ozdobników, silna, a może przytłaczająca swoją osobą? Z takimi myślami na swój temat zapisałam się do programu Leading Women. Jakie były moje oczekiwania? Czas poznać łagodniejszą wersję siebie, bo tego zapewne oczekuje ode mnie mój zespół. Z czym wyszłam po programie? Empatyczne przywództwo z mojej perspektywy.

W listopadzie 2022 roku wzięłam udział w programie Leading Women organizowanym przez Fundację Liderek Biznesu. Program ten skierowany jest do kobiet liderek, które chcą świadomie budować swoją ścieżkę rozwoju zawodowego. Jest to miejsce dla osób, które chcą również w świadomy sposób zarządzać zespołem. Cztery miesiące pracy nad sobą, swoimi przekonaniami to w moim mniemaniu dopiero początek drogi. Jest to jednak kluczowy etap, który dobrze poprowadzony może przerodzić się w owocną podróż samorozwojową.

Kilka słów o programie

Punktem wyjścia  w programie była rozmowa o jak wielką siłę ma empatyczne przywództwo. Żyjemy w czasach, które są ciągłą zmianą. W ostatnich dwóch latach model pracy przeszedł transformację. Przełom nastąpił również w podejściu do bycia liderem. Choć dalej wiele osób na swojej drodze spotyka autorytarnych przywódców (i sama uważałam, że takim jestem) to fakt, że coraz częściej mówimy o empatii w liderowaniu powoduje, że zwracamy na nią dużą większą uwagę. Zanim jednak zaczniemy dobrze zarządzać ludźmi musimy najpierw poznać samych siebie. Zrozumieć jakie wartości są dla nas istotne, co jest dla nas w życiu ważne. Jaką mamy życiową misję. Dopiero wtedy możemy spełniać się w roli lidera – oczywiście jeśli tego chcemy.

Model DISC – jak mój styl zachowania przekłada się na podejmowane działania

Gdy myślimy o przywództwie warto zacząć od siebie, czyli od własnych wartości i motywacji. Na tym etapie powinniśmy również sprawdzić nasze talenty i mocne strony. Na rynku dostępne są różne narzędzia diagnozujące potencjał przywódczy, jak choćby test talentów Gallupa, RMP (Reiss Motivation Profile) naukowy pomiar wewnętrznej motywacji, Insights Discovery (ID). Ja miałam okazję przetestować na samej sobie Extended DISC. Jest to pakiet narzędzi pozwalający na diagnozowanie organizacji, zespołów oraz indywidualnych talentów i predyspozycji pracowników.

Model DISC zakłada, że istnieją 4 główne style zachowań ludzi, które można zmierzyć i zbadać. Układają się one w typ dominujący (Dominant – D), inspirujący (Influencing – I), stabilny (Steady – S) oraz sumienny/rozważny (Cautious – C). Zachowania te są dla siebie parami przeciwstawnymi względem dwóch osi. Mój styl D (dominujący) z nutką I (inspirujący) tworzy ciekawy zestaw. Już na tym etapie dowiedziałam się o sobie bardzo ważnej rzeczy. To że jestem nastawiona na cel nie znaczy, że ludzie nie są dla mnie ważni. I nagle analizując różne sytuacje zauważyłam, że faktycznie tak jest. Dobro zespołu jest dla mnie równie ważne jak dobro projektu.

Pasja jako element marki osobistej

Jednym z elementów programu była praca nad budowaniem  marki osobistej oraz widoczności w organizacji. Tu kluczową kwestią jest autentyczność. Sztuczne kreowanie swojego wizerunku nie pomoże nam w budowaniu wokół siebie zaangażowanej społeczności. Podczas jednego ze spotkań dzieliłyśmy się z pozostałymi uczestniczkami swoimi pasjami. Miałam szanse podzielić się swoją, którą jest piłka ręczna. Okazało się, że moja pasja do tej gry zespołowej bardzo odzwierciedla mnie jako liderkę zespołu. To co ważne było dla mnie na boisku – jest dla mnie również ważne w życiu zawodowym.  

Ja – liderka

Podczas programu odwiedzały nas niesamowite gościnie, czerpanie z ich doświadczenia było bardzo cenne. Cieszę się, że miałam szanse poznać wiele inspirujących historii. To one sprawiły, że wiem, że choć droga często wcale nie jest łatwa – warto wziąć życie we własne ręce. Nawet jeśli czasem wydaje się nam, że idziemy pod prąd.

Cały program był bardzo bogaty, naładowany, opisałam zaledwie ułamek tego co tak naprawdę działo się podczas tych czterech miesięcy. Co z nich wyciągnęłam? Moja silna osobowość jest atutem i motorem napędowym zespołu. Każda z nas ma szanse być dobrą liderką, jeżeli tylko wykorzysta swoje indywidualne talenty. Na koniec cytat, który zostaje ze mną na dłużej, jako pewnego rodzaju drogowskaz: „wolisz usiąść do stołu i grać w chińczyka czy zmienić stół i zacząć grę w pokera?”.

Ten kto mnie zna wie, że ja wybieram pokera.

przeczytaj mój wpis na temat: Powrotu do pracy po urlopie rodzicielskim