Ciąża – błogosławione i wspaniałe 9 miesięcy w życiu kobiety. Czyżby? Każda z kobiet inaczej przechodzi ten czas. Tak jak nie ma dwóch takich samych osób, nie ma dwóch takich samych ciąż. Oglądając magiczne dwie kreski na teście ciążowym każda z nas od razu jest świadoma tego jak wiele zmian w dotychczasowym życiu ją czeka. Zmiany te dotyczą zarówno życia prywatnego i służbowego. Mówiąc o tym drugim pojawia się pytanie: jak zareaguje mój pracodawca, kiedy powinnam mu powiedzieć, jak długo powinnam dalej pracować.

Osobiście miałam takie wątpliwości przy każdej z dwóch ciąż. Dlatego tak ważne jest dla kobiety nie tylko wsparcie osób najbliższych, ale również pracodawcy.

PRAWA PRACUJĄCEJ KOBIETY W CIĄŻY

Wraz z zajściem w ciążę, kobiecie przysługują określone prawa zawarte w kodeksie pracy. Nie każda z kobiet jest świadoma tych praw, a warto z nich korzystać.

Kobieta będąc w ciąży:

  1. nie może być zatrudniona przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia;
  2. nie może otrzymać wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę;
  3. nie może zostać zatrudniona w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, ani też zostać oddelegowana poza
  4. stałe miejsce pracy;
  5. musi uzyskać pozwolenie od pracodawcy na zwolnienie od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli nie mogą one być przeprowadzone poza godzinami pracy;
  6. ma prawo na dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu do rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego.

A CO Z UDOGODNIENIAMI?

Każda kobieta inaczej podchodzi do tematu udogodnień, przywilejów wynikających z bycia w ciąży. Jedne z nas od razu walczą o miejsce w kolejce, komunikacji miejskiej czy u lekarza. Pozostałe pozostają w cieniu, aż do momentu gdy brzuch zaczyna być widoczny (osobiście utożsamiam się z drugą grupą?). Myślę jednak, że warto „walczyć” o swoje od początku, zwłaszcza w miejscu pracy.

Jeżeli praca, którą wykonujemy sprawia nam radość i daje dużo satysfakcji, to warto z pewnością pracować. Dzięki temu mimo różnych dolegliwości typowo ciążowych, kobieta lepiej znosi ten czas.

Na szczęście coraz więcej pracodawców wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kobiet, proponując im różne udogodnienia. Przywileje te obowiązują kobiety w ciąży oraz (co raz częściej) matki wracające do pracy po urlopie macierzyńskim.

Dla kobiet w ciąży opracowywane są (zwłaszcza w dużych korporacjach) specjalne programy, które obejmują: stworzenie miejsc odpoczynku, elastyczne godziny pracy, możliwość przeorganizowania swoich obowiązków. Ciekawym rozwiązaniem jest tworzenie miejsc parkingowych położonych blisko wejścia do biura. Jednym z ważniejszych działań, a jednak często zapominanym, jest utrzymywanie stałego kontaktu z kobietą będącą na urlopie macierzyńskim. Dzięki temu zabiegowi, kobieta ma poczucie, że firma czeka na jej powrót, a gdy zakończy urlop łatwiej jej wdrożyć się w życie firmy.

Mamy wracające do pracy mogą spodziewać się udogodnień w postaci pokojów do karmienia, elastycznych godzin pracy, dopłaty do opieki zdrowotnej dla siebie i dziecka oraz dofinansowań do opieki żłobkowej i przedszkolnej. Coraz więcej firm otwiera także przyzakładowe żłobki i przedszkola (przeczytaj więcej tutaj!).

Working during pregnancy

CZAS NA DZIAŁANIE

Możliwości jest wiele, najważniejsze jest działanie, które powinno być widoczne zarówno ze strony pracodawcy jak i samej kobiety w ciąży. Inicjatywa zmian powinna wyjść z obydwu stron. Pomoc i wsparcie jakie kobiety uzyskują przy łączeniu życia osobistego z pracą bezpośrednio wpływa na motywację, zaangażowanie i lojalność względem pracodawcy.