Zapewne wielu rodziców zmaga się z problemem kiedy najlepiej wysłać dziecko na kolonię. Często zadajemy sobie pytanie czy nasze dziecko jest już na to gotowe? Czy poradzi sobie bez naszej opieki? Czy na kolonii będzie miało zapewnione bezpieczeństwo i przyjazną atmosferę?

Takich pytań mogłabym wypisywać jeszcze wiele. Często to lęki rodziców powodują u pociechy strach przed pierwszym wyjazdem. Dlatego należy zacząć przede wszystkim prace nad sobą. Nasze dobre nastawienie do wyjazdu na pewno korzystnie wpłynie na stosunek dziecka do takiej formy wypoczynku. Drugą istotną rzeczą jest to jak bardzo nasz zuch jest samodzielny. Nie ma innej recepty niż pomoc w usamodzielnianiu jeszcze przed takim wyjazdem. Umiejętność składania ubrań, wiązania butów czy sprzątania pokoju na pewno przyda się w życiu młodego kolonisty.

Kiedy już podjęliśmy decyzję, że to już ten moment, aby nasza pociecha pojechała na wyjazd z grupa rówieśniczą, należy przede wszystkim poszukać odpowiedniego miejsca. Na rynku bowiem jest mnóstwo kuszących propozycji obozów – ale czy na pewno dobra reklama wiąże się z udanym wypoczynkiem? Każdy wyjazd powinien być dostosowany do zainteresowań dziecka. Dobrze by było, żeby dziecko w wieku 6-7 lat pojechało na kolonie z mniejszą ilością uczestników. Jest wtedy większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie traktowane bardziej indywidualnie, a opiekunowie będą mieć możliwość poświecenia mu dużo więcej uwagi niż na dużej kolonii, gdzie ogromna liczba uczestników uniemożliwia zapoznanie się z nimi każdemu wychowawcy i nawiązanie jakiejkolwiek bliższej więzi.

Swój program kolonijny przygotowała już Wyspa Dzieci. W tym roku zapraszamy młodych odkrywców na trzy turnusy. Pierwszy powiązany jest z tematyką Małego Księcia- tu dzieci będą podróżować po planetach miedzy innymi odwiedzą latarnika, architekta czy wyruszą na planetę przyjaźni. Kolejna propozycja to Kreatywni Aktywni – obóz z językiem angielskim, na którym oprócz języka dzieci będą doskonalić umiejętności sportowe, artystyczne oraz odkrywcze. Ostatni turnus kolonijny to Wyspa Odkrywców w tym roku w języku polskim. Każdego dnia dzieci będą odkrywać i zapoznawać się z inną kulturą, narodowością. Poznają charakterystyczne dla danego kraju zwroty, kuchnię i tradycje. Wszystkie propozycje są autorskim programem Wyspy Dzieci zakładające wspólną zabawę połączoną z edukacją.

Organizując wyjazd dziecka na kolonię trzeba przede wszystkim pamiętać właśnie o nim. Rozmawiać z nim i wspólnie załatwiać większość rzeczy związanych z kolonią – zaczynając od znalezienia odpowiedniego wyjazdu, po wybranie terminu czy wspólne spakowanie. Nie bójmy się wyjazdów dzieci – zwykle czują się i bawią dużo lepiej niż może nam się na początku wydawać J. Najczęściej to rodzice gorzej znoszą „przecięcie pępowiny”, a dzieci – dzieci cieszą się dobrą zabawą i poznawaniem nowych przyjaciół. Często (jakby dramatycznie to nie brzmiało) niewiele w tym czasie myśląc o mamie. Warto się odważyć!