Pisałyśmy już o projekcie otwarcia przedszkola dla Amica Wronki klik! (przedszkole ruszyło we wrześniu 2015, hurra!), dzisiejszym wpisem chciałabym rozpocząć cykl artykułów dotyczących przedszkoli przyzakładowych i rozwiązań przedszkolnych dla pracowników.

Ministerstwo Finansów czuwa

Jasną sprawą jest, że każdy rodzic chce, żeby jego dziecko miało zapewnioną jak najlepszą opiekę w czasie, gdy on pracuje. Nie każdy jednak chce i może pozwolić sobie na zapewnienie prywatnej opiekunki, a zresztą nie od wczoraj wiadomo, że dzieci lepiej rozwijają się w grupie, gdzie mogą kształtować swoje umiejętności społeczne. Już nawet Ministerstwo Finansów zauważyło, że istotne jest zapewnienie pracownikom dostępu do przedszkola możliwie blisko miejsca pracy. Ukłonem w stronę zarówno tychże, jak i pracodawców, którzy chcieliby takie udogodnienia zapewnić, są nowe, obowiązujące od 1-szego stycznia 2016 roku, przepisy. Dzięki wprowadzonym zmianom pracodawca będzie mógł koszty poniesione na utworzenie i prowadzenie zakładowej placówki zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu. Wliczane są w to zarówno koszty inwestycyjne tj. np. na wybudowanie budynku żłobka czy nabycie środków trwałych wykorzystywanych w danej placówce, jak też inne koszty poniesione na etapie tworzenia placówki. Sam pracownik nie będzie musiał natomiast płacić podatku dochodowego od świadczenia jakim jest korzystanie z przedszkola czy żłobka – znajdzie się ono bowiem wśród pozycji wolnych od podatku.

Co zyskasz otwierając przedszkole?

  • Elastyczniejszych i efektywniejszych pracowników: masz możliwość dopasować godziny pracy przedszkola do potrzeb pracowników, godzin pracy swojej firmy, zmianowości. Co więcej – pracownik będzie potrzebował mniej czasu na dojazd z i do przedszkola.
  • W oczach pracowników i potencjalnych pracowników stajesz się atrakcyjniejszym pracodawcą, pro-rodzinność jest w cenie. Badania pokazują, że zaangażowany pracownik jest bardziej przywiązany do firmy i lojalniejszy.
  • Zyskujesz zmianę wizerunku na bardziej pro-rodzinny. Pracodawcy zaangażowani w kwestie rodzinne przyciągają młodych, dobrze wykształconych pracowników, dla których aspekt równowagi pomiędzy życiem zawodowym i rodzinnym staje się pierwszoplanowym wyborem pracodawcy.
  • Pozwoli ci to wyrównać szanse pracownic i pracowników – a także wesprzeć mężczyzn w roli ojców. Przy firmowe placówki to świetne narzędzie do wspierania work-life balance.
  • Oprócz wizerunku firmy prorodzinnej zyskujesz również obraz nowoczesnego pracodawcy: to właśnie elastyczność form zatrudnienia, i dbanie o jakość pracy stawiane są na pierwszym miejscu jako wskaźniki bycia nowoczesną firmą, wyżej niż chociażby nowoczesne biura.

W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak budować przedszkola czy tworzyć przyzakładowe żłobki – o ciekawych rozwiązaniach możecie przeczytać np. tutaj. Tymczasem polecam przejrzeć prezentację przygotowaną przez firmę Philip Morris International na temat ich drogi do otwarcia przedszkola w Krakowie (klik!).