Czyli krótko o tym jak zrobić dobrze swoim pracownikom :).

Jakiś czas temu specjalistki od work life-balance, Karolina Andrian i Paulina Janiak, miały okazję prowadzić na Kongresie Kadry warsztaty dotyczące rozwiązań w zakresie promowania równowagi praca-życie. Ponieważ zależało nam na ciekawej formie warsztatów i rozbudzeniu kreatywności jego uczestników, jednym z elementów tegoż warsztatu była „giełda rozwiązań”. Przygotowałyśmy specjalnie na tę okazję pulę znanych nam rozwiązań i pomysłów, realizowanych w firmach nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Później, w trakcie warsztatu był czas na to, żeby o tych rozwiązań porozmawiać, dowiedzieć się na ich temat więcej, zastanowić się czy nadają się do wprowadzenia w naszym kraju, a jeżeli tak to w jakiej formie. Jeżeli nie – dlaczego nie i co można by w nich zmienić, żeby przystosować je do polskich realiów.

Jako, że ta część warsztatu warsztatu cieszyła się ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem postanowiłyśmy przybliżyć też Wam różne rozwiązania przydatne zarówno dla działów HR i osób odpowiedzialnych za benefity, jak i dla każdego z nas, kto balansuje na równoważni praca-rodzina. Pozwoliłam sobie podzielić te rozwiązania na kilka kategorii, a każdą z nich omówię dokładniej w osobnym artykule. Wierzę, że okażą się przydatne i inspirujące dla każdego czytelnika.

Równowaga w biurze

Dziś będzie krótko. Pozwolę sobie zacząć od puli rozwiązań, których wprowadzenie jest właściwie najłatwiejsze, a jednak niejednokrotnie pozostają one zapomniane, czy to dlatego, że „pod latarnią najciemniej”, a może ze względu na nieco skostniałe podejście do funkcjonowania organizacji. O niektórych z nich można już przeczytać na naszym blogu, kilka jest zupełną nowością, a o części nie myśli się pewnie nawet w charakterze benefitów. Te zasługują na szczególną uwagę pracowników-beneficjentów, uświadamiają bowiem ogrom pracy jaki wkładają działy HR w często „niewidoczne” działania, które niejednokrotnie nie są nawet w kategoriach udogodnień traktowane.

  • Flota rowerowa/skutery firmowe (ma takie np. Play w Warszawie) – wiele nie trzeba tu pisać, rowery czy skutery dostępne dla pracowników by szybko gdzieś podjechać, coś załatwić, to wygoda i promocja zdrowego stylu życia.
  • Organizacja dni otwartych dla rodzin – kto z nas nie pamięta jak w dzieciństwie błagał mamę czy tatę, żeby zabrali na ze sobą do pracy i pokazali co robią. W niektórych firmach (jak np. TVN czy w mniejszych firmach) nie ma z tym zwykle problemu – pracownik może wpaść do biura z dzieckiem i pokazać mu co i jak. Często jednak procedury na to nie pozwalają, a wtedy warto wyjść potrzebom pracowników naprzeciw i raz do roku zorganizować taki dzień otwarty – czy w połączeniu z piknikiem, czy w formie np. gry po biurze dla dzieciaków, a może jeszcze zupełnie inaczej, ile firm tyle pomysłów (my zrealizujemy każdy! :))
  • Programy well-being’owe – równowaga praca-życie to nie tylko wyjście z pracy o czasie, to także czas na realizację swoich pasji czy zainteresowań podczas pracy. Temu m.in. służą coraz popularniejsze w ostatnich latach programy wellness i well-being. Warsztaty dietetyczne, spotkania z fizjoterapeutami, zajęcia fitness, warsztaty plastyczne i kreatywne… Pomysłów może być nieskończenie wiele, zależnie od potrzeb czy zainteresowań pracowników.
  • Dostęp do owoców w biurze, dostęp do dobrej kawy – to taka trochę oczywista oczywistość ;), ale warto pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku postawienia w biurze ekspresów do kawy czy koszy owoców – a jednak to robi i to się chwali!
  • Pokój matki z dzieckiem – przydatnych gdy podtrzymujemy kontakt z pracownicami podczas urlopu macierzyńskiego, gdy młode mamy wracają do pracy na część etatu lub gdy umożliwia się im pracę z dziećmi (co nie jest jeszcze zbyt popularnych rozwiązaniem, ale mamy nadzieję, że się zmieni niebawem)
  • Pokoje relaksu, pokoje gier – nic nie odpręża tak dobrze jak partia piłkarzyków – no chyba, że masaże w biurze – też mogą być, też polecamy!
  • Gadalnie i ich przeciwieństwo – strefy ciszy – oba rozwiązania dają możliwość maksymalnego skupienia tym pracownikom, którzy go potrzebują, szczególnie, gdy pracują w tak popularnych open space’ ach.

Organizacja ergonomicznych stanowisk pracy, biuro przyjazne zwierzętom, promowanie przerw w trakcie pracy… Oto tylko część rozwiązań, których wprowadzanie czy promowanie pozwala na lepsze funkcjonowanie w pracy, przekładając się na większe zadowolenie i efektywność. O kolejnych przeczytacie już wkrótce.

A Wy, marzycie o jakimś miłym udogodnieniu?