Stale jesteśmy poddawani ocenie co jest częścią naszego zawodowego życia. Weryfikowana jest nasza wiedza, umiejętności, zdolność osiągania celów. Chodzimy na egzaminy i rozmowy ale czy krytyka nie wymyka się niektórym osobom spod kontroli? Nie raz słyszałyśmy: za mocny masz makijaż, twoje dziecko źle siedzi przy stole; za dużo pracujesz, cierpią na tym dzieci; źle wyglądasz – robiłaś ostatnio badania; nie masz jeszcze dzieci; tak długo jesteście razem i bez ślubu.

WOMEN SHAMING? Co to właściwie oznacza?

Może jeszcze nie wiesz, że WOMEN SHAMING to krytykowanie lub zawstydzanie kobiet przez otoczenie. W łagodniejszej formie polega na przekazywaniu im przez otoczenie swojej opinii, porad lub oceny ich działań i zachowania, bez pytania o zgodę.  Zapewne i tego doświadczyłaś.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Clue PR pt. Women Shaming | Kobiet-ocenianie 2020 wynika, że aż 63% kobiet albo bezpośrednio doświadczyło tego zjawiska albo doświadczyła tego kobieta z bliskiego otoczenia. Głównie krytyka dotyczy takich obszarów jak nasza cielesność (73%), wygląd fizyczny, macierzyństwo (70%), styl ubierania się oraz makijaż (65%) i wybory życiowe (66%).

Kto jest sprawcą a kto zbawcą?

Najciekawsze jest jednak to, że same sobie gotujemy ten los. Głównymi naszymi „oprawcami” nie jest kto inny jak druga kobieta – mama i przyjaciółka. Również mężczyźni nie są dla nas łaskawi. Na drugim miejscu spośród osób pozwalającym sobie na krytykanckie uwagi jest właśnie mąż (47%).

WOMEN SHAMING nie jedną ma twarz.

Respondentki raportu doświadczają w większości złośliwych komentarzy, są słuchaczami „cioć dobra rada” lub uwag odnoszących się do siebie: „ja na Twoim miejscu…”; „ja w twoim wieku”. Co ciekawe, aż 81% uczestniczek badania tego wszystkiego doznaje „twarzą w twarz” czyli podczas bezpośredniego kontaktu.

Jak sobie z tym radzimy? Czy szukamy wsparcia?

Głównie krytyka osłabia naszą samoocenę, obniża nastrój, bardziej krytycznie podchodzimy do siebie, demotywuje, czujemy bezradność i bezsilność , nie mamy bowiem sposobu na radzenie sobie z tym zagadnieniem.

Dysproporcje

Wiele kobiet ma poczucie ogromnej dysproporcji w oczekiwaniach wobec kobiet i mężczyzn (68%) a aż 67% kobiet uważa, że są poddawane ciągłej ocenie.

Na koniec załączam wypowiedź jednej z respondentek:

Uważam, że otoczenie wymaga od kobiet zbyt wiele. Oceniają je często w paskudny sposób, w jaki nie powinni. Moja córka i mąż też mnie krytykują. Uważam bardzo często, że są niesprawiedliwi wobec mnie. Myślę, że nie mają do tego prawa, ani podstawy. W pewnych kwestiach mają rację, ale czy powinni to w taki sposób przedstawiać? Sądzę, że nie. Lecz uważam, że w każdej krytyce w pewien sposób jest trochę prawdy. Uważam, że kobiety nie powinny się przejmować opinią i oceną innych ludzi. Każdy niech żyje tak jak chce.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się na temat WOMEN SHAMING posłuchaj na naszym kanale Keep the Balance in Shape odcinek podcast’u z Martą Bierca oraz Alicją Wysocką – Światłą autorkami raportu „Women Shaming |Kobiet-ocenianie 2020”.

https://tiny.pl/9h5px
https://tiny.pl/9h5px
https://tiny.pl/9h5px